Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gotenstellung

„Gotenstellung“ byla německá obranná linie, která přetínala italský poloostrov v úseku Massa - Carrara a Pesaro. Táhla se v délce 320 km a dosahovala hloubky obrany 30 km. Německá armáda bránila linii od severu proti americkým a britským vojskům. V polovině května 1944 byla linie přejmenována na „Zelenou linii“.

Linie se skládala ze série opevnění na hřebenu Apenin a měla zabránit postupu spojenců do Pádské nížiny. Spojenci se 9. července 1943 vylodili na Sicílii.

Výstavba linie nebyla tak nákladná jako Západní val. Linie dobře využívala hornatého terénu a tvořily minová pole, drátěné překážky, bunkry, dělostřelectvo, kulometná hnízda a podobně. Nejsilněji opevněny byly oblasti podél pobřeží a prostor u Futapass.

V září 1944 se spojenci několikrát pokusili linii prorazit, ale po těžkých ztrátách, problémech se zásobováním a kvůli špatnému počasí, odložili další útoky na jaro 1945.

Linie byla překonána v dubnu 1945 a svůj účel co nejdéle zadržet spojence tak splnila. Německá armáda ztratila na Zelené linii 75.000 mrtvých, raněných a zajatých vojáků, spojenecké ztráty činily asi 65.000 mužů.

 

Náhledy fotografií ze složky Gotenstellung